...Бо се ж ми походимо вiд Дажбога...

Незвідане

Число 30
Травень 11006 р. Д.

Напишіть нам

Незалежне Iнтернет-видання. Київ.
    Життя РУНВіри
    Документально
    Досліджуємо МАГА ВІРУ
    Бувальщина
    Проповідь
    Знай наших
    Поезія
    Варто знати
  А насправді
    Про наболіле
    Мудрість
    Радимо задуматись
    Погляд
    Нагально
    Цікаво
    Відверто
    З приводу
    Між іншим
    Обережно, отрута!
    А чули, що...
    Нам пишуть
    Народ сміється
    Головна сторінка

 

Втрачений МЕЧ

Мага Віра

Кінний будьонівський загін, що налічував близько трьох сотень шабель, здерши в довколишніх селах «продразвйорстку», понуро повертався до райцентру на Черкащині. Набито все йшло добре для червоних: селяни не чинили значного опору, влада совітів укріпилася в навколишніх містечках, та все рівно на душі у солдат-інтернаціоналістів було вельми неспокійно. Здавалося, сама земля ненавидить їх лютою ненавистю й у будь-який момент може розверзнутися й усіх пожерти, але за якоюсь невідомою причиною не робить цього. Ліс не ховав большевиків, поля не годували. До того ж у цій місцевості за повідомленнями ЧК оперували «бандити-холодноярці». Колись червоним загонам тут вони давали добрячого жару, проводили операції як організована бойова одиниця, винищивши немало большевицьких ударних груп, не кажучи вже про звичайні формування червоної армії; та на дворі був як-не-як двадцять перший рік, український повстанський рух відверто заслаб без надії на відновлення регулярною армією Петлюри західного фронту. Урядове військо сиділо, інтерноване, в польських таборах за колючим дротом, комуністи ж бралися хазяйнувати в українських селах і містечках.

Командир загону червоної армії протягом усієї дороги до районного центру, в котрому знаходився штаб їхньої бригади, відверто нервував: лаяв і підганяв здеморалізованих непривітним оточенням солдат. Як з’ясувалося – не дарма.

Лише будьонівці порівнялися з лісом (дорога йшла полем, приблизно, в кілометрі від нього), із хащ вилетіли на прудких конях холодноярські козаки. Близько сотні вправних міцних вершників із наготовленими шаблями розвернулися в лаву і з усієї змоги помчали на большевицький обоз. Червоний командир зупинив навантажені селянським добром підводи – усе рівно з таким «тягарем» наздоженуть, і віддав наказ двомстам кінним будьонівцям прийняти бій між лісом і полем. Сам із неповною сотнею залишився «охороняти» обоз.

Лави зійшлися, бряцнули сотні шабель – мов стиглі яблука восени, полетіли з коней посічені червоноармійці. Сили трохи вирівнялися. Коли ж будьонівська кіннота зав’язла у верховому бою з козаками, із лісу вибігли ще дві сотні піших озброєних гвинтівками, карабінами та самопалами селян, відразу ж давши далекий стріл по обозу. Завбачивши такий розвиток подій, червоний Інтернаціонал дременув на всі боки, тікали не лише лякливі жидки з москалями, а й навіть дисципліновані китайці. Будьонівський командир спробував зупинити втікачів, але це не принесло абсолютно ніякого результату, тоді пришпорив коня й собі чимдуж помчав до райцентру, де на нього чекало спасіння від українських шабель. Про підводи з «продразвйорсткою» ніхто вже й не думав.

Проскакавши кілометр, большевицький командир побачив, що його переслідує козак, який мав кращого й свіжішого коня, а тому відстань між ними невпинно скорочувалася. Червоноармієць вистрілив по холодноярцю декілька разів із нагана, витративши останні набої, але жодного разу не влучив. Козак, видно, не мав з чого стріляти.

Коли вони майже порівнялися, будьонівець різко розвернувся й вихопив шаблю, та повстанець був готовий до цього й, відбивши перший удар, вільною рукою вхопив червоноармійця за правицю, що нею він якраз і тримав зброю, та будьонівський командир не здавався й вчинив так само. Противники, зціпившись, упали з коней й покотилися у вирву, що була вирита тут під час громадянської війни снарядом.

Вороги відпустили один одного й рвучко відскочили на різні боки урвища. Козак глянув на добряче вже пом’ятого брудного червоноармійця. Трохи розкосі очі, в яких виднівся розпач, але й жага до життя, а значить й до боротьби. Загарбник не бажав здаватися, може тому, що знав – холодноярці не беруть полонених, а може тому, що сподівався на перемогу. Козак внутрішньо зібрався, він мусить прикінчити цю гниду, як робив уже не раз, мусить очистити рідну землю від зайд, які гострими іклами впилися в її беззахисне тіло. «Та не таке вже й беззахисне», – подумав козак і стрімко скочив до будьонівця. Удар шабель, і (О, Боже!) повстанський клинок переламався. Червоний командир із звірячою посмішкою на лиці пішов на козака. Ще мить – і шабля ката вгрузне в голову холодноярця. Козак озирнувся навкруги – нічого підходящого для продовження бою поблизу не було: ні якоїcь палки, ні навіть каменя. Та що це?! Зі схилу ями стирчав поїджений іржею держак шаблі. «Тільки б лезо збереглося», – майнуло в голові повстанця.

Миттю він міцно обхопив держак і смикнув його із землі – то був старезний меч, що пролежав у землі не один вік, але зберігся в досить непоганому стані. Лице будьонівця почало кривитися в здивованій гримасі, але за інерцією червоноармієць продовжував сунути вперед. Козак метнувся на нього і, вловивши на протиході, застромив знайденого клинка в груди ворога по самий держак. Загарбник упав на коліна, по мечу, що стирчав у нього з грудей, рясною цівкою потекла кров...

...Тисячу років тому той меч випустив у лютій січі, смертельно поранений пращур холодноярського повстанця, безстрашний косак великого князя Ігоря. Десять віків у сирій землі пролежала могутня зброя, що не один раз на горло карала зажерливих зайд, забезпечуючи цим мир і спокій на святій українській землі.

Десять віків були забутими прадідівські звичаї. Правнуки зігнули спину в християнській покорі перед ворогами, не противилися злу, примножуючи його у своїй хаті. Та ось меч могутнього духом русича повернувся до рук його безстрашного нащадка. І коли перша краплина ворожої крові, прокотившись по ньому, впала на український чорнозем, небо сколихнув гучний грім, хмари розрізала вогняна блискавиця, похилилися під поривами потужного вітру довколишні дерева – прокинулася від тисячолітнього сну свята Дажбожа земля!

В Україні народився Пророк.

ВОЙТКО Святослав